ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 7965357
*
nr 796 5357
Nils Bäcklin
(1913-1989), Sverige
Nils Bäcklin, fisherman, 1950s, 33 x 75,
GOUACHE (F), Nils Bäcklin, Fiskare, 50-tal, 33 x 75
Nils Bäcklin, Swedish painter, born 1913, dead 1989.
Droit De Suite
Estimate:
1500
Sold:
SEK 1000
Auction date:
Monday December 10 2012
at 18:44:44
- Bid history
Time
Bidder
Bid
10/12 16:09:34
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller fiskare gouache nils bäcklin svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
8022 WATERCOLOUR
Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
Present: SEK 700
Auction ends
tomorrow
26 jan at 18:38
-
8213 WATERCOLOUR
Ã…slund, dated -90, landscape with lake. Watercolou..//
Auction ends
tomorrow
26 jan at 20:06
-
8097 WATERCOLOUR
Birgit Sahlberg. Signed, dated 1927, still life, 6..//
Auction ends
tomorrow
26 jan at 19:36
-
8188 WATERCOLOUR
Eva Ekberg. Signed, dated 2003, Clematis. Watercol..//
Auction ends
tomorrow
26 jan at 19:47
-
8315 WATERCOLOUR
F Lachner. Signed, Damm, 35x49 cm, outer dimension..//
Auction ends
tomorrow
26 jan at 19:35
-
8009 WATERCOLOUR
Hugo Carlberg (1880-1943), Sweden. Signed with mon..//
Auction ends
tomorrow
26 jan at 18:12
*
Nils Bäcklin
Nils Bäcklin, Swedish painter, born 1913, dead 1989.
nr 796 5357
Nils Bäcklin
(1913-1989), Sverige
Nils Bäcklin, fisherman, 1950s, 33 x 75,
GOUACHE (F), Nils Bäcklin, Fiskare, 50-tal, 33 x 75
Nils Bäcklin, Swedish painter, born 1913, dead 1989.
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 1500 |
| Sold: | SEK 1000 |
| Auction date: |
Monday December 10 2012 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 10/12 16:09:34 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller fiskare gouache nils bäcklin svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
8022 WATERCOLOUR
Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
Present: SEK 700
Auction ends
tomorrow
26 jan at 18:38 -
8213 WATERCOLOUR
Ã…slund, dated -90, landscape with lake. Watercolou..//
Auction ends
tomorrow
26 jan at 20:06 -
8097 WATERCOLOUR
Birgit Sahlberg. Signed, dated 1927, still life, 6..//
Auction ends
tomorrow
26 jan at 19:36
-
8188 WATERCOLOUR
Eva Ekberg. Signed, dated 2003, Clematis. Watercol..//
Auction ends
tomorrow
26 jan at 19:47 -
8315 WATERCOLOUR
F Lachner. Signed, Damm, 35x49 cm, outer dimension..//
Auction ends
tomorrow
26 jan at 19:35 -
8009 WATERCOLOUR
Hugo Carlberg (1880-1943), Sweden. Signed with mon..//
Auction ends
tomorrow
26 jan at 18:12



